Skip links

Tkanina bambusowa – jak wygląda i czym się charakteryzuje spośród innych tkanin?

W ostatnich latach konsumenci coraz częściej decydują się na zakup naturalnych i ekologicznych tkanin, najwyższej jakości. Przykładem takiego materiału jest tkanina bambusowa, będąca doskonałym wyborem dla osób poszukujących sprawdzonych, a także przyjaznych człowiekowi i środowisku materiałów. Jesteśmy przekonani, że popularność tkaniny bambusowej wynika ze znakomitych właściwości i wielu zalet, które przedstawiliśmy poniżej.

Czym jest tkanina bambusowa?

Włókno do produkcji tkaniny bambusowej pozyskuje się z drzewa bambusowego. Możemy śmiało powiedzieć, że bambus to w pełni naturalny i przyjazny środowisku surowiec do produkcji odzieży. W hodowli tych drzew nie wykorzystuje się pestycydów i innych środków owadobójczych – bambus to wyjątkowo odporna roślina, rzadko atakowana przez szkodniki. Poza tym rośliny te nie potrzebują dodatkowych systemów nawadniających. Szybki wzrost nie wymaga stosowania przyspieszaczy i nawozów, a po ścięciu drzewo bambusowe odrasta w błyskawicznym tempie. 

Właściwości tkanin bambusowych

Tkanina bambusowa jest niezwykle delikatna i przyjemna w dotyku. Wiele osób porównuje muślin bambusowy z bawełnianym, nie zdając sobie sprawy, że tkanina z bambusa jest miękka i odporna na gniecenie niczym jedwab. Tkaniny bambusowe posiadają liczne mikropory, dzięki którym bardzo dobrze chłoną wilgoć, stąd zastosowanie w ręcznikach czy odzieży letniej. Warto podkreślić, że materiał bambusowy jest szczególnie polecany dla alergików – posiada właściwości antystatyczne, dlatego nie zbiera kurzu i roztoczy. Tkaniny bambusowe mają właściwości termoregulacyjne, latem zapewnią przyjemny chłód, a zimą ciepło. Bardzo ważne dla naszego zdrowia są cechy antybakteryjne i antygrzybicze, to one eliminują większość mikroorganizmów i zapachów z powierzchni tkaniny. Dużym atutem materiału bambusowego jest trwałość, mocne i elastyczne włókno nie straci swoich wyjątkowych właściwości przez długi czas.

Zastosowanie tkanin bambusowych

Materiał bambusowy jest wyjątkowo delikatny i trwały, dlatego znalazł szerokie zastosowanie w produkcji ubrań, bielizny i ręczników. Tkanina bambusowa na metry jest szczególnie często wykorzystywana w produktach dla dzieci i niemowląt, bambus świetnie sprawdzi się jako:

 • kocyk,
 • otulacz,
 • ręcznik,
 • śliniak,
 • prześcieradło,
 • pielucha wielokrotnego użytku,
 • ubranko.

Jako doświadczony producent tkanin oferujemy szeroki wybór tkanin bambusowych na metry o różnorodnym przeznaczeniu. Dla dzieci przygotowaliśmy miękki muślin bambusowy z uroczymi nadrukami. Dorosłym proponujemy np. bawełnę bambusową, która łączy zalety obu tych tkanin.

Wady i zalety produktów z tkanin bambusowych

Muślin bambusowy posiada wiele zalet, m.in.:

 • jest wyjątkowo miękki, elastyczny i trwały,
 • nie gniecie się,
 • ma właściwości antybakteryjne, bambus działa kojąco na podrażnioną skórę alergików,
 • posiada właściwości termoregulacyjne,
 • perfekcyjnie wchłania wilgoć,
 • zatrzymuje promienie UV,
 • ma właściwości antybakteryjne i antygrzybicze, dzięki którym pochłania przykre zapachy i mikroorganizmy.

Niestety, tkanina bambusowa jak każdy inny materiał ma pewne wady. Materiał z bambusa powinien być prany w niskiej temperaturze, nieodpowiednia pielęgnacja może spowodować mechacenie oraz utratę naturalnych właściwości. Co więcej, bardzo dobra chłonność wilgoci powoduje, że produkty z bambusa schną dłużej niż mniej chłonne materiały. Wchłanianie wilgoci jest więc jednocześnie zaletą i wadą.

Czy warto kupować produkty z tkanin bambusowych?

Znając szerokie zastosowanie materiałów bambusowych, ich liczne zalety oraz właściwości, na pewno zgodzisz się, że jest to materiał wart zakupu. Będąc rodzicem na pewno docenisz tkaniny bambusowe dla dzieci, szczególnie tych najmniejszych, których delikatna skóra jest najbardziej wrażliwa na podrażnienia. Jako producent tkanin bambusowych wiemy, że nasze materiały nadadzą się na ubranka, kocyki, ręczniki, pieluchy – wszystko, czego potrzebujesz Ty i Twoje niemowlę.

Leave a comment

Name*

Website

Comment