Skip links

Jak prawidłowo przygotować plik do druku?

Dobre przygotowanie do druku to podstawa – dzięki technicznej wiedzy, świadomości przebiegu procesu druku i dostarczaniu plików w odpowiednim formacie, możesz liczyć na satysfakcjonujący efekt – nie tylko pod względem estetycznym, ale też jakościowym. Zaletami nadruków Apoz są m.in. wysoka odporność na ścieranie, doskonałe przejścia tonalne, wyraźne szczegóły. Przeczytaj artykuł i dowiedz się na czym dokładnie polega projektowanie i drukowanie wzoru. O czym warto pamiętać i jakie dzianiny nadają się do tego najlepiej?

Przygotowanie plików do druku – wiedza techniczna

Przed uzyskaniem satysfakcjonującego efektu, trzeba dokładnie wiedzieć jakie są rodzaje druku i jak przygotować odpowiednio plik, jeśli zdecydujemy się na proces cyfrowy. W drukowaniu wykorzystuje się różne techniki, w tym na przykład:

  • sitodruk – na drobną siatkę (najczęściej z włókien syntetycznych) nakłada się szablon – jest to metoda analogowa,
  • druk cyfrowy – grafika jest naniesiona na materiał dzięki dostarczanym plikom o odpowiednich parametrach,
  • przenoszenie grafiki transferowo – proces rozpoczyna się zrobieniem wydruku z drukarki laserowej, w formie odbicia lustrzanego. Następnym krokiem jest przeniesienie wydruku na wybraną tkaninę.

Jak przebiega proces druku?

Technika druku cyfrowego jest wykorzystywana na wszystkich naszych naturalnych materiałach. Należą do nich np. tkaniny bawełniane i bambusowe, a także muślin bawełniany. Metoda polega na bezpośrednim naniesieniu grafiki (z pliku) na przygotowany wcześniej materiał. Każda tkanina pokryta jest trzema rodzajami chemii wpływającej na trwałość i nasycenie barw nadruku, a także oczyszczenie włókien z niechcianych substancji.

Po naniesieniu grafiki, konieczne jest utrwalenie nadruku w 160 stopniach Celsjusza. W ten sposób następuje wyparowanie używanego nośnika, a nadruk staje się odporny na ścieranie, wielokrotne pranie czy inne działania czynników zewnętrznych. Apoz działa na jednej z najbardziej nowoczesnych maszyn. Drukujemy zawsze na własnych materiałach.

Projektowanie wzoru i jego raportowanie

Na jakość i efekt wydruku ma wpływ także raportowanie. Raport to nic innego jak fragment wzoru, przeznaczony do powielania. Wyróżnia się kilka rodzajów raportu:

  • straight repeat – standardowy, prosty powtarzający się pattern – elementy wzoru tworzą linie zarówno w poziomie, jak i w pionie.
  • brick repeat – następuje przesunięcie wiersza o połowę szerokości raportu składającego się z poziomych linii,
  • half-drop repeat –  następuje przesunięcie kolumny o połowę szerokości raportu składającego się z pionowych linii,
  • freehand pattern – wzór powielony w dowolnym miejscu, nie spowoduje problemu z odbiorem całości, nie będzie widać żadnej siatki.

Dla poprawnego raportowania, trzeba pamiętać o kilku parametrach pliku. Warto to wcześniej przetestować w formie wydruku na papierze w domu (w mniejszej skali). Gotowy plik do druku powinien być zapisany w kolorystyce RGB Adobe 1998, a jego wymagane rozszerzenie to TIFF. Plik dostarczamy w skali 1:1 i rozdzielczości 300 dpi.

Jak poprawnie raportować wzór?

Przygotowanie do druku to nie tylko dostosowanie się do aspektów technicznych, ale też wybór estetyki. Gotowe raporty nadające się do druku cyfrowego, znajdziemy m.in. na różnych serwisach internetowych do dzielenia się grafiką rastrową lub wektorową. Niektóre z patternów są dostępne bezpłatnie, niektóre trzeba kupić.

Leave a comment

Name*

Website

Comment