Skip links

Jaka jest różnica między płótnem bawełnianym a satyną bawełnianą?

Bawełniane płótno czy satyna bawełniana – czym różnią się te tkaniny i która z nich będzie lepszym materiałem na pościel? Masz podobne pytania? W takim razie zapraszamy Cię do przeczytania poniższego artykułu, z którego dowiesz się jak wybrać tkaninę idealną.

Czym jest płótno bawełniane?

Bawełniane płótno to nic innego, jak tkanina bawełniana o prostym splocie płóciennym. Płótno bawełniane to przewiewny, delikatny i cienki rodzaj tkaniny, który wykonuje się ze 100% bawełny o gramaturze od 140 do 180 gram/m2. Mimo swej delikatności, płótno bawełniane charakteryzuje się dużą wytrzymałością, dlatego jest szeroko stosowane we włókiennictwie.

Czym jest satyna bawełniana?

Zastanawiasz się co to jest satyna bawełniana? W takim razie śpieszymy z wyjaśnieniami – satyna bawełniana to luksusowa tkanina o całkowicie naturalnym składzie. Satynę bawełnianą wykonuje się ze stuprocentowej bawełnianej przędzy, a niezwykłość tego materiału wynika z wyjątkowego procesu produkcji. Po pierwsze, satyną bawełnianą nazywany tkaninę o specjalnym splocie – nić prowadzimy cztery razy górą i raz dołem. Tak utkany materiał poddaje się barwieniu, a następnie procesowi uszlachetniania, czyli merceryzacji. W wyniku tej czynności satyna bawełniana zyskuje niesamowity połysk i delikatność.

Do czego wykorzystuje się płótno bawełniane i satynę bawełnianą?

Dzięki genialnym właściwościom chłonnym i znacznej wytrzymałości, płótno bawełniane znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle włókienniczym. Materiał ten wykorzystuje się m.in. w produkcji tkanin:

  • pościelowych,
  • obrusowych,
  • odzieżowych,
  • dekoracyjnych,
  • technicznych.

Bawełna satynowa to tkanina bardziej delikatna niż ta o splocie płóciennym. Najczęściej satynę wykorzystuje się w produkcji pościeli, luksusowych piżam i delikatnych szlafroków. Znając doskonałe właściwości tego materiału:

  • nie uczula i jest przyjazny dla skóry,
  • jest bezpieczny dla dzieci,
  • jest miły w dotyku,
  • wygląda wyjątkowo estetycznie – przypomina jedwabne tkaniny,

również zdecydujesz się na pościel z satyny bawełnianej.

Płótno bawełniane i satyna bawełniana – jakie są różnice?

Pierwszą różnicą pomiędzy płótnem bawełnianym a satyną bawełnianą jest rodzaj splotu – w pierwszym przypadku wykorzystuje się prosty i popularny splot płócienny, w drugim splot satynowy. Poza tym materiał z satyny bawełnianej jest cieńszy i bardziej delikatny niż płótno. Bawełna o splocie płóciennym ma również o wiele szersze zastosowanie niż satyna bawełniana, którą najczęściej używa się w produkcji pościeli i bielizny nocnej. Obie tkaniny mają też cechy wspólne – są w 100% naturalne i świetnie sprawdzą się jako materiał na pościel.

Szeroki wybór płótna i satyny bawełnianej

Zastanawiasz się jaki materiał wybrać na pościel, ubrania i akcesoria dziecięce? W naszym sklepie znajdziesz doskonałej jakości tkaniny bawełniane o różnej gramaturze i właściwościach. Na pewno docenisz zakupy w Apoz za szeroki wybór materiałów – oferujemy gładką, jak i wzorzystą bawełnę satynową i płócienną.

Leave a comment

Name*

Website

Comment