Skip links

Jak obchodzić się z bawełną?

Bawełna to jedno z najbardziej popularnych włókien roślinnych wykorzystywanych w branży odzieżowej i nie tylko. Cieszy się ogromnym uznaniem wśród producentów pościeli, bielizny, czy dodatków do codziennej garderoby, takich jak szale, czy apaszki. Rodzice często wybierają ją do uszycia akcesoriów dla dzieci. Posiadając w swojej szafie tak wiele bawełnianych rzeczy, warto o tej tkaninie wiedzieć nieco więcej. Jak dbać o bawełnę, aby zachowała swoje właściwości jak najdłużej?

Jakie są rodzaje bawełny?

Producent tkanin bawełnianych Apoz oferuje bawełnę w różnych wariantach:

  • tkaniny płótno-bawełniane,
  • satyna bawełniana,
  • panama bawełniana,
  • inne dzianiny bawełniane tj. dresówka, jersey.

Jak pielęgnować bawełnę?

Tkaniny bawełniane nie wymagają specjalistycznych zabiegów, czy szczególnej ostrożności podczas pielęgnacji. Oczywiście, w zależności od jej rodzaju należy dobrać odpowiednią temperaturę prania, czy prasowania, jednak jest to materiał, który łatwo utrzymać w zadowalającym stanie. Ale zacznijmy od początku.

Jaką gramaturę powinna mieć bawełna?

Czym tak właściwie jest ta “gramatura”, jaki ma wpływ na użytkowanie i dbanie o bawełniane rzeczy? Gramatura to ciężar metra kwadratowego materiału podany w gramach. Gramatura nie jest odzwierciedleniem jakości. Wyższa gramatura, to większa waga bawełny, a nie lepsza jakość.

Dlatego też nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaką gramaturę powinna mieć bawełna. Wszystko zależy od zapotrzebowania i przeznaczenia danego produktu. Jeśli potrzebujesz przewiewnych koszulek, pościeli na lato, czy lekkiego szala na ciepłe wieczory – wybierz bawełnę o niskiej gramaturze, np. 135g/m², czy 150g/m². Cienki materiał idealnie sprawdzi się na upały, zapewniając komfortowe poczucie delikatnego chłodu.

Z kolei do uszycia ciepłych ubranek dla malucha, kocyków, czy ręczników zdecydowanie lepszy wybór stanowi bawełna o wyższej gramaturze, np. 230g/m². Jest zdecydowanie mniej przewiewna, dlatego nie przepuszcza zimna. Grubszy splot skutecznie zatrzymuje ciepło, przyjemnie ogrzewając podczas chłodnych dni.

Jak prać bawełnę?

Bawełnę bez obaw można prać w pralce. Materiał bawełniany jest odporny na temperatury, ale wybór chłodnej, ciepłej, czy gorącej wody – odpowiednio do rodzaju materiału pozwoli zachować na dłużej nienaganny wygląd ubrań. A zatem:

  • bawełna cyfrowa – czyli pokryta nadrukiem oraz bawełna jednokolorowa, zachowa intensywność barw i wyrazistość zdobienia, kiedy do jej prania użyjesz wody w temperaturze 30-60°C. Aby zabezpieczyć nadruk, odwróć ubrania na lewą stronę. Dodatkowo, przed praniem możesz namoczyć tkaniny, aby uniknąć zafarbowań;
  • bawełnę białą możesz prać w temperaturze od 60°C do 90°C. Nic się nie stanie, gdy wybierzesz niższą temperaturę, jednak wyższa pozwoli skutecznie pozbyć się zabrudzeń. Nie warto używać w tym przypadku wybielaczy, gdyż pod ich wpływem włókna mogą ulec zniszczeniu.
  • bawełnę, która podczas szycia została połączona z innymi materiałami, możesz wyprać z dodatkiem chusteczek wyłapujących kolor. W ten sposób unikniesz zafarbowania ubrań. Chusteczkę wystarczy położyć na dno bębna, najlepiej jeszcze przed włożeniem rzeczy. Zazwyczaj stosuje się jedną chusteczkę na jedną, pełną pralkę.

Pranie a gramatura

A jak odnieść się do przedziałów 30-60°C i 60-90°C? Tutaj właśnie ważna jest gramatura. Lekkie ubrania, bielizna, czy spodnie o niższej gramaturze pierz w niższych temperaturach. Są cieńsze, więc łatwiej usunąć z nich zabrudzenia, a chłodna woda z pewnością sobie z tym poradzi. Ręczniki, czy pościel o grubszym splocie – zatem o wyższej gramaturze, potrzebują nieco wyższych temperatur, aby po praniu były idealnie czyste. Dlatego w tym przypadku wybierz wyższą temperaturę.

Dodatkowo warto wiedzieć, że produkty wykonane w 100% z bawełny czasem mogą kurczyć się podczas prania, a nawet po zamoczeniu w zimnej wodzie. Dlatego po wyjęciu z wody jak najszybciej naciągnij materiał maksymalnie i rozwieś, aby uniknąć skurczenia, a przy okazji zaoszczędzisz czas na prasowaniu. Bawełna jest odporna na rozciąganie, więc taki zabieg nie spowoduje żadnych zniszczeń.

Plamy na bawełnie

W przypadku, gdy miejscowo poplamisz bawełnianą tkaninę, usuń zabrudzenie jak najszybciej. Czym dłużej plama pozostanie na materiale, tym większe ryzyko, że jej usunięcie okaże się niemożliwe.

Jak prasować bawełnę?

Wspominaliśmy już, że bawełna jest odporna na wysokie temperatury, dlatego, aby skutecznie pozbyć się zagnieceń, żelazko powinno być nagrzane do 150-180°C. Rzeczy wykonane z bawełny o wyższej gramaturze są bardziej podatne na zagnioty, dlatego w ich przypadku ustaw temperaturę bliższą 180°C.

Bawełnę z nadrukiem koniecznie prasuj na lewej stronie tkaniny, z użyciem lnianej lub bawełnianej ściereczki. Dzięki temu zdobienie nie ulegnie zniszczeniu. Podobnie postępuj w przypadku ciemnych rzeczy. Prasując na prawej stronie, na materiale mogą pojawić błyszczące smugi.

Dzięki tym wskazówkom Twoje bawełniane tkaniny zachowają nienaganny wygląd i właściwości przez długi czas. Dodatkowo za każdym razem czytaj metki, na których znajdziesz konkretne wytyczne co do pielęgnacji danej rzeczy. Zapoznaj się z ofertą sklepu Apoz – to sprawdzony i zaufany producent bawełny. Wybierz białą, kolorową, gładką lub cyfrową tkaninę – bezpieczną dla maluszków, delikatną i komfortową w użytkowaniu dla każdego!

Leave a comment

Name*

Website

Comment